Elektrik zammına HAYIR

Elektrik zammına HAYIR

Elektriğe gelen zam şoku yaşayan insanlarımıza, tavuk sersemken hesabı % 20 ikinci bir zam müjdelendi. (!) Sabah hasbıhal ettiğim bir işletmeci arkadaşım, azami 6,000 TL gibi gelen elektrik parasının 10,000,00 TL geldiğini derdini yandı, arkasından; “Ne olacak bu işin sonu, nereye kadar sürer artık” diye sordu.

Şimdi ben; “Ağaya sormuşlar senin ağalığın ne zamana kadar sürer” diye, Ağa demiş ki “sizin eşekliğiniz bitinceye kadar” şimdi ben bu adama nasıl söylerim bu sözü, söyleyemedim.

İşin tuhaf tarafı yaşananlar karşısında itiraz eden, dik duran, “HAYIR” diyen bir kesim yok, bu farklara karşı nasıl önlem alabilirim tasası hakim.

İki handikap var karşımızda, birincisi dünyanın en pahallı enerjisini kullanırken, bu yetmez gibi özelleştirme adı altında aracı firmaların araya girmesi ve onlarında derebeyi gibi tavır takınması bu facianın baş sebebidir.

Şunu açık seçik ifade edeyim ki, bu faturalar sabit gelirlileri cendereye sokması bir yana esnafın da nefesini kesecek. Bende size bir müjde vereyim hiçbir esnaf, küçük işletme bu maliyetlerin altından kalkamaz. Dükkan kiralarını geçen elektrik faturaları yakında elektriksiz dükkanlarla karşı karşıya kalacağımızın müjdecisidir.

 Sıramız ne zaman gelecek, ne zamana kadar bu faturaları ödeyebileceğiz, soluğumuz ne zaman kesilecek diye beklemeden, top yekun enerji boykutuna gidip, bir hafta on gün sıkıntıyı omuzlamanız sonucu bu işi kim bozduysa düzeltmeye mecbur kılmamız gerekecek.

 Hane halkından başlayıp, esnafı, işletmecisi herkes bu konuda sorumluluk yüklenmelidir. On gün, on beş gün bu sıkıntıyı katlanmayı göze alamazsanız, çok yakın zamanda onlar sizi karanlığa mahkum edecektir.

 Esnaf odaları, ticaret odaları, dernekler bu uygulamaya destek vermesi ile muhalefetinde gözü açılacak, siyasal destek de yakın zamanda sağlanacaktır.

 “Kim öncülük yapacak” dediğinizi duyar gibiyim. Neden bu sen olmayasın? Bir yerden başlanacaksa, senden başlansın.

 Sustukça sesimizi duymayan yönetim, mutlu olduğumuz kanaatinden hareket ediyor sanırım. Yaşadığımızı hissettirmemiz lazım.

Bi uyanın artık, SOYULUYORUZ!!! 

ELEKTRİK ZAMMINA HAYIR…

 

Kalın sağlıcakla

 

Yücel Muhtar Kazaz

0909.2021

 

WhatsApp ile Yazın
Yardım mı gerekli?
Merhaba .
Yardımcı olabilir miyiz?
Elektrik zammına HAYIR sayfasındasınız.