Pandemi ile gelen kapan

Pandemi ile gelen kapan

Pandemi ile gelen kapan

Pandemi ile bir takım şeylerin değiştiği hepimizin gördüğü ve bildiği bir gerçek, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı da aşikar. İnsan rahata kolay alışan bir varlık. Pandemi ile evlerinde oturup sipariş verme rahatlığını bir defa tattılar mı, kolay kolay vazgeçmeyeceklerini de kestirmek zor değil.

Pandemi ile İnternet üzerinden satış ciddi bir ivme kazandı. Tabi beraberinde kapanlar da bir bir kurulmaya başladı. Marketçiler için sanal satış sitesi oluşturmak bir maliyet, onun sürekliliğini takip etmek ayrı bir maliyet. Devreye hemen taşeron satış siteleri döküldü. Bunlar üzerinden satış yaptığında site kurman gerekmiyor. Bizim kolaycı marketçiler de hemen yavaşça kaymaya başladı bu platformlara. Önceleri % 3 komisyonla kapıyı araladılar. Şimdilerde % 7 komisyondan söz ediliyor.

Şimdi de bizim marketçilere bu malı dağıtmak zor geldi. Bu defa kurye firmalar devreye girdi. Onlara da bir pay ekleyince komisyon oranları % 13 – 15 konuşuluyor.

Merak ettim, cidden marketçiler bu % 13 – 15 oranlar üzerinde hiç kafa yordular mı? Bir yıl içinde size maliyeti ne olacak…

Şöyle bir savunma ortaya koyuyorlar, “sabit giderlerimizi zaten ödüyoruz, bu ekstradan bir satış”

Sanki aracı firma müşteriyi uzaydan getirecek, senin bölgendeki nihai tüketici ile seni buluşturuyor alt tarafı. Yarın aynı bölgede olan üç dört perakendeci aynı sisteme girdi mi, sonuç açıktan ödediğiniz % 15, geçmiş olsun.

Sokaktaki adam için para her geçen gün daha önem arz ederken siz bir % 15 daha şarzlamayı göze alabilecek misiniz?

Tut ki aldınız, o fiyatlarla bu piyasa da mevcudiyetinizi nasıl devam ettireceksiniz.

Bu kadar rahatlık fazla, bu size luks gelir, kaldıramazsınız, yapmayın etmeyin. Yok eğer İnternet fiyatımız ayrı, market fiyatımız ayrı diyebilecekseniz sorun yok. Üç beş peşin/kredi kartı müşteriniz varken onun da defterini dürmeyin,

Evet internet üzeri satış pazarı büyüyor, büyüyecek, kurun alt yapınızı öylece çıkın yola. Adım başı komisyon ödemekle yol almak kolay olmayacak. Daha da önemlisi, bu datalar bu firmaların eline geçtikten sonra her bölgede bir depo kurmak bunlar için çok zor olmadığını da bilmeniz lazım. Sizinle saha çalışması yapıyorlar, denek olarak kullanıyorlar. Bu firmaları yakından takip ederseniz şimdilerden büyük şehirler de koca koca depolama alanları yaratmaya başladılar. Yarın mandalı kapattıkları zaman açıkta kalacaksınız.

Her şeyden önce milyon TL maliyetli mağazalarınıza yazık olacak. Dönüşü olmayan bir yolun başındasınız. Sanal satıştan vazgeçin demiyorum. Dizginlerinizi bu aracı kurumlara teslim etmeyin diyorum.

Kalın sağlıcakla

Yücel Muhtar KAZAZ
17.02.2021

WhatsApp ile Yazın
Yardım mı gerekli?
Merhaba .
Yardımcı olabilir miyiz?
Pandemi ile gelen kapan sayfasındasınız.