Zamların yarattığı, deflasyon

Değerli dostlar,

Zaten sıkıntılı bir dönem geçiren ülke ekonomisi Covit-19 ile daha da sıkıntılı bir döneme girmiş, girecektir. Özelikle; kira, elektrik, su, tlf, internet vb sabit giderlerde yükseliş en basit ifade ile sabit gelirlinin cebinde market alışverişi için ayırdığı parayı olumsuz yönde etkileyeceği kesindir.  Yani dün market için ayırdığı 500 – 600 TL yi de ayıramaz durumu getirecektir.

İşte bunun sonucu olarak bir yandan fiyat artışları ile boğuşurken, diğer yandaş ciroların eridiği gözlenecektir. İktisat Bunu “deflasyon” diye adlandırmaktadır.

Kısa zamanda perakende sektörünün hissedeceği bu durum orta vade, ki o süreç de başlamıştır, sanayiciyi vuracaktır. Bu durum tekrar işçi çıkartma ve dolayısı ile işsizlik olarak gündeme gelecek, durum daha da vehim bir hal alacaktır.

Bu nedenle bizim yapmamız gereken; bir kısım üretici firma zamlar nedeni ile burnundan kıl aldırmazken, büyük bir kısım sanayicimiz ise ödeme darboğazı içinde satışlarında aksamalar yaşamaya başlamış/başlayacaktır. Bu tip sanayiciler rutin satış programları ile bu stresin içinden çıkamayacaklarını kabullenmiş durumdadırlar. Ancak toplu siparişler onların hayatta kalmasına yardımcı olacaktır. Bu gibi pozisyonlarda hem kendimize hem sanayicimize fayda sağlamak düşüncesi ile değerlendirmelidir.

Toplu sipariş oluşturma şansımızı kullanarak istenilen tonajlar üzerinde sipariş oluşturmamız mümkündür. Artık en küçük satın alma ihtiyacımızda dahi bu pozisyonumuzu değerlendirmek, hem kendi ticaretimiz hem de zor durumda olan sanayicimiz için bir can suyu olacaktır.

Yaşananlar iyi değerlendirildiği taktirde yerel market işletmecilerinin sabit gelirli insanlarımıza daha ekonomik fiyatlar ile yetişmesi mümkün olacaktır. Bu da rekabet şansı artacak, aynı zaman da milli bir davaya hizmet etmiş olacaklardır.

Bu durum kriz olmaktan çıkmış/çıkacaktır. Uzun süreli bir buhran dönemine ciddi hazırlıklarla girmemiz ülke ve sektör olarak daha az yıpranmamıza vesile olacaktır.

Hayırlı işler dileği ile, sağlıcakla kalın

WhatsApp ile Yazın
Yardım mı gerekli?
Merhaba .
Yardımcı olabilir miyiz?
Zamların yarattığı, deflasyon sayfasındasınız.